خريد vpn خريد vpn براي موبایل خريد vpn براي ios خريد vpn
دلایل سقوط هواپیمای مسافربری ارومیه !
دسته بندي

ساعت طرح لاو

چراغ خواب موزیکال


==================انتخاب خوش سلیقه ها================

ساعت CK

ساعت مچی CK

ویژه افراد خوش سلیقه

یک ساعت فوق العاده شیک و جدید

که جذابیت شما را چندین برابر می کند

بیمه ارسال و گارانتی تعویض و پشتیبانی

با قیمت استثنایی تا پایان ماه اسفند : 14,000 تومان

خريد


اخبار روز » حوادث 197 views ۲۴ دی, ۱۳۸۹

این تصاویر که توسط سایت خبری عصرایران جمع آوری شده (+) را لازم دیدم در سایت منتشر کنم .

اندکی تامل !

یک فروند هواپیمای مسافربری با ۱۰۵ سرنشین یکشنبه شب گذشته در نزدیکی ارومیه سقوط کرد و منجر به کشته شدن ۷۸ نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر شد..

.

سقوط هواپیما ایرانی

.

سقوط هواپیما ایرانی


سقوط هواپیما ایرانی


سقوط هواپیما ایرانی


حمیدرضا طهماسبی پور – همین ماه پیش با یکی از کارشناسان  هوایی گفت و گویی خودمانی در خصوص وضعیت هوانوردی درایران داشتم و طی این گفت و گوی مفصل که با مرور کم و کیف ناوگان هوایی ایران همراه بود وی به من هشدار می داد که شروع سقوط هواپیماهای بوئینگ در ایران نزدیک است و در این بین وی تاکید ویژه ای داشت که برای هشدار دادن به این خطر بیشتر از این جهت  بنویسم و به مردم این هشدار را بدهیم که سوار بر هر هواپیمایی نشوند چرا که بسیاری از هواپیما ها با عمر بالای خود ایمنی ذاتی خود را از دست داده اند.

آن روز به این کارشناس محترم گفتم که دلایل ایشان مستند است و بسیاری از گفته ها و هشدارهایش را قبول دارم اما متاسفانه مسئولان مربوطه گوش شنوای لازم را ندارند و در صورت نوشتن چنین مطلبی به هزار گناه ناکرده متهم خواهیم شد که از جایی و کسی خط و ربط می گیریم!

هنوز که هنوز است فراموش نکرده ام که چند سال قبل به دلیل نوشتن چند خط گزارش در خصوص تاخیر پروازهای هواپیمایی هما که اظهر من الشمس بوده و هست، از سوی مدیر روابط عمومی فعلی این شرکت متهم به توهین به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران شدم و درخواست اخراجم را با امضای ایشان روی میز مدیر رسانه ام دیدم!

۳ سال پیش برای نوشتن یک گزارش عینی که از حقایق ایران ایر بود، سیل نامهربانی های مدیران ایران ایر را در قالب جوابیه ای سراسر توهین دیدم و تنها کاری که توانستم انجام دهم این بود که قضاوت را به خداوندی  بسپارم که به قلم قسم می خورد.

سایت پاتوق۹۸ :به هر سو، این داستان را برای کارشناس محترم تشریح کردم که تحمل نقد پذیری و گوش شنوا وجود ندارد و گفتن از چیزی که اثباتش عینی نیست حاصلی جز بهانه سازی های کسانی که سراسر مشکل اند چیزی نیست و نمیتوان بر مخفی کاری های ایشان دلیل عینی آورد.

زیرا تا سخن از ایمن نبودن پروازها به میان می آوری و در عین حال از سوانح پر تعداد در هوانوردی ایران یاد می کنی، سریع می گویند هواپیما بدون ایمنی امکان پرواز ندارد!

می گویند تا ۱۰۰درصد ایمنی فراهم نباشد پروازی پرواز نخواهد کرد و هزاران توجیه، امثالهم.

اما نمی دانم چرا کسی پاسخ نمی دهد که چرا این حجم از سوانح هوایی در ایران به ثبت رسیده و در شرایطی که تحریم بخش هوایی ادامه دارد هیچ مرجع بالا دستی برای حمایت از حق ایران که در پیمان شیکاگو بر آن صحه گذارده شده بر نمی آید.

آیا این ضعف ما نیست که نمی توانیم از پیمانی دفاع کنیم که می گوید هیچ کشوری حق تحریم بخش هوایی مسافری را ندارد؟آیا ضعف ما بهانه ای برای ادامه سوانح هوایی است که جان مردم را میگیرد و خانواده های ایرانی را داغدار می کند؟

۷۲۷ هایی که محکوم به سقوط هستند

فارغ از این بحث ها، این کارشناس بخش هوانوردی درست یک ماه پیش و قبل از سانحه بوئینگ ارومیه، می گفت هواپیماهای ۷۲۷ هما و ام دی های تازه وارد به بخش هوایی ایران  بزودی دچار سوانح سریالی خواهند شد.

با تاسف کامل باید گفت که پیش بینی اول وی صحت یافته و باید دلیل  مدعایش را که همان فرسودگی این هواپیما هاست را بیشتر مد نطر قرار دهیم.

وی در خصوص هواپیماهای بوئینگ ام دی که عمدتا اجاره از شرکت هایی هستند   که ساعت پروازی هواپیما ها رو تا سر حد ممکن پر کرده اند هم معتقد است: جایگزین کردن توپولوف ها با هواپیماهای فرسوده تر از نوع  بویینگ ام دی یک خطای بزرگ استراتژیک است که به دلیل موضوعات روانی پس از سوانح سال ۸۸ اتفاق افتاده است.

تاکید ویژه این کارشناس خبره هوایی که نمی خواست نامی از ایشون برده بشه بر هواپیمایی هما هم بود که با هواپیماهای فرسوده ۷۲۷ سردمدار استفاده از هواپیماهای تاریخی است.

اما دریغ و افسوس که اگر این مطلب پیش از این سانحه نوشته می شد به سیاق گذشته تنها جوابیه هایی مظلوم نمایانه ارائه می شد که خبرنگار مربوطه فلان است و مدیران ارشد هما در اوج اقتدار و صلابت زیر تیغ جفا!

اما امروز روز سیاهی است و همراه با این گلایه ها باز هشدار هایی در نهان این گزارش سر می دهیم که مدیران دلسوز؛اگر قلبتان برای مردم می تپد  ، به فکر هواپیماهایی باشید که ۳ فروند دیگر آن نیز با شکل و سیاق هواپیمای سقوط کرده در هما حضور دارند.

هم اکنون ۳ فروند بوئینگ  سال ۱۹۷۶ و ۱۹۷۵ در هما هستند که یک فروندش فعال و دیگری نیز برای چندمین بار  اورهال (تعمیر اساسی) شده است .با آنها چه میکنید؟آیا قرار است چندی دیگر هم خبری مشابه بشنویم تا باور کنید ما هم دلسوز مردم و برند پر افتخار هما (در گذشته) هستیم؟

چرا برای مردم نمی گویید که همین بوئینگ ۷۲۷ که  ۷۳ خانواده ایرانی را روز شنبه در ارومیه داغدار کرد،حدود  ۴ هته پیش برای ششمین بار اورهال شده بود اما با وجود رفت و آمدهای مکررش برای تعمیر از رده خارج نشد تا سقوط کند.

چرا به اشتباهتان اقرار نمی کنید و نمی گویید ، این هواپیما و هواپیماهای مشابه این تابوت مرگ، با همان استدلال پر نکته تان  به پرواز می رفت. آیا هنوز هم می خواهید بگویید: هواپیما بعد از تعمیر اساسی مانند هواپیمای نو می شود و ایمنی لازم را داراست!

نمیدانم چرا مدیران محترم از این نمی گویید که در کجای دنیا بیش از ۳ بار هواپیمایی را اورهال می کنند و با وجود کمبود قطعه و بازرسی موردی نام اورهال بر این کار می نهند!

پیشتازی منفی ایران ایر با ۶ سانحه و ۴۹۵ کشته

مگر هواپیمایی ملی ایران یا همان  هما را با آن برند سابقا معتبر ساده هما شده بود که اینگونه ساده از هستی ساقطش می کنید و کاری می کنید که برایش فکاهی های پیامکی بسازند. شاید فراموش کرده اید که عنوان شرکت نخست در انجام دور ترین پرواز بدون توقف  متعلق به هماست.شاید هم نمیدانید در سال‌های پایانی دهه هفتاد میلادی، این شرکتی که شما از آن خوب دفاع نمی کنید، به عنوان رو به رشدترین شرکت هواپیمایی جهان شناخته می‌شد.

پس برایتان تاریخ بگویم که هما  یکی از ایمن‌ترین، مدرن‌ترین، و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی در این سالها به شمار می‌رفت و این شرکت در سال ۱۹۷۶ پس از شرکت استرالیایی کوانتاس ایمن‌ترین شرکت هوایی جهان لقب گرفت و جالب است بدانید که تا پیش از انقلاب اسلامی تنها حادثه هما مربوط به سقوط یک فروند داگلاس دی سی ۳ این شرکت در سال ۱۹۵۲ بود که تاثیری در اعتبار آن نداشت .

شاید هم اینجا بخواهید بگویید که  این شرکت پس از انقلاب شکوهمند اسلامی  ایران ، روند دیگری را پیموده و باز هم نسخه تحریم را بیرون بکشید و بگویید مشکل داشته ایم!

چرا از سه دهه  ای نمی گویید که به تنهایی ۶ سانحه داده اید  و در ۴ سانحه جان ۴۹۵ انسان را از دست دادید .

فراموش نکرده ایم  که ۲۹۰ کشته از این لیست سیاه ، مربوط به حادثه حمله بیرحمانه نظامی آمریکا به ایرباس  این ایرلاین درخلیج فارس بوده است اما  ۳ سانحه دیگر که با ۲۰۵ کشته و توسط ۳ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ مدلهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ این شرکت رخ داده است را با چه بهانه ای رفع رجوع میکنید؟

چرا نمی گویید در این سالها شرکت های دیگری هم بوده اند که با اقتدار کار کرده اند و هواپیما به ایران آورده اند و جان مسافرانشان را هم حفظ کرده اند!چرا از ضعف های اداری خود نمیگویید که با انبوهی از پرسنل کارایی لازم را ندارید.درد آور است که  از نزول عملکرد برندی ملی می گوییم اما شنیده نمی شویم.

به هر سو این نقد را گفتیم اما باز هم حسن توان مهندسان و تکنسین های ایرانی را باید به خاطر بیاوریم که با وجود مشکلات بشیارشان توانستند هما  را در ۲ سانحه هم  بدون کشته مسافری پیش ببرند  که هواپیماهای فوکر ۱۰۰  وایرباس ۳۰۰ در آن ها نقش بازی می کرده اند؛

اما فراموش نکنیم که در حادثه برخورد هواپیمای سی ۱۳۰ به ایرباس ۳۰۰ در فرودگاه مهر آباد ۴ نفر از پرسنل فنی این شرکت در سانحه فوت شده ند  اما در آمار کشته ها نیستند؛ بی انصافی نشود چرا که سوانح ایرباس در این شرکت از شمول اختیار این ایرلاین قدیمی خارج بوده  و عوامل خارج از شرکت  مقصر بوده اند.

۴ سانحه ایران ایرتور و ۲۸۱ کشته

اما نکته عجیب در خصوص سوانح هما در این سالها، ایجاد شرکت ایران ایرتور در سال ۱۹۹۲ است که به عنوان  زیر مجموعه ای  است که در هنگام سوانح این شرکت، جدا فرض می شود و در هنگام ارائه آمار های ناوگان ورشد پروازها جزئی از این شرکت.

ایرتور که  با استفاده از چند فروند هواپیمای توپولف ۱۵۴ اجاره ای  از جمهوری‌های تازه استقلال یافته شوروی راه اندازی شد به طور کامل از شبکه فروش و خدمات فرودگاهی هما استفاده می‌کند اما با همین عمر کم خود ۳ سانحه منجر به مرگ با هواپیماهای توپولوف ۱۵۴ داشته که آمار ۲۸۱ کشته را ثبت نموده است.در کنار این آمار هم ایرتور یک سانحه دیگر با توپولوف داشته است که خوشبختانه بدون کشته بوده است.

۱۵۳ کشته کاسپین  و رتبه چهارمی آسمان

بعد از دو شرکت ایران ایر و ایران ایرتور که از یک خانواده نیز محسوب می شوند هواپیمایی کاسپین با یک پرواز مرگ که در نزدیکی های قزوین هواپیما منفجر شد با ۱۵۳ کشته در رتبه سوم ایرلاین های پر خطر ایران قرار دارد و بعد از این شرکت هواپیمایی آسمان با ۱۳۶ کشته در دو سانحه قرار دارد.

هواپیمایی کاسپین با هواپیمای توپولوف ۱۵۴ و آسمان با دو هواپیمای فوکر ۲۸ و بویئنگ ۷۳۷ در این سوانح پرواز داشته اند تا باز هم ردی از بویینگ و فوکر دیده شود .

۴۳ کشته کیش ایر و رتبه ۵ ایرلاین های خطرناک

پس از این ۴ شرکت که ذکر آن ها رفت شرکت کیش ایر با سقوط هواپیمایی فوکر ۵۰ که ۴۳ کشته داشته است رتبه پنجم خطرناک ترین ایرالاین های ایران و پس از آن هواپیمایی منحل شده فراز قشم با ۳۰ کشته توسط هواپیمای یاک ۴۰ قرا دارند.

در رتبه های بعدی هم شرکت هواپیمایی آریا با ۱۶ کشته توسط هواپیمای ایلوشن ۶۲ شرکت هسا با ۵ کشته در هواپیمایی ایران ۱۴۰ و ساها با ۳ کشته در بوئینگ ۷۰۷ قرار دارند.

اما در این بخش ذکر یک نکته نیز ضروری است که هواپیمای ایران ۱۴۰ هنوز به خطوط هوای ایران وارد نشده و شرکت سازنده ایرانی آن یعنی هسا اولین نمونه را که برای تحویل به ایران ایر تور دز نظر داشت با سانحه مرگ ۵ نفر روبرو دید!

ارسالی از دوست عزیزم حامد :

سوالاتی که با پرواز ارومیه زنده شد…

روزنامه‌نگاران می‌گویند وقتی خبر به پایان می‌رسد ، نوبت تحلیل می‌رسد. اکنون که گرد و غبار خبری حادثه سقوط بوئینگ ۷۲۷ تهران ـ ارومیه تقریبا خوابیده است ، نوبت پرسیدن سوالاتی می‌رسد که مستقیم یا غیرمستقیم به این حادثه مربوط است:

۱ـ نخستین پرسش به عملکرد وزیر محترم راه و ترابری در بخش حمل و نقل هوایی برمی‌گردد. آمار نشان می‌دهد در طول ۲۸ ماه سرپرستی و وزارت آقای بهبهانی، ۶ حادثه مهم هوایی شامل ۳ مورد سقوط با مرگ سرنشینان هواپیما و ۳ حادثه مهم و قابل ذکر دیگر که تا ۴۲ نفر مجروح داشته، رخ داده است. آیا با این آمار باز هم عملکرد وزارت راه در بخش حمل و نقل هوایی قابل دفاع است؟!

۲ـ دومین پرسش به کسانی برمی‌گردد که اجازه پرواز به بوئینگ ۷۲۷ ایران‌ایر را داده‌اند. آنان باید پاسخ دهند که آیا حقیقت دارد این هواپیما ۳۶ سال و ۷ ماه عمر داشته و اتحادیه اروپا آن را به همراه یک هواپیمای دیگر که ۳۷ ساله بوده، از پرواز در حریم هوایی خود منع کرده است؟ آیا حقیقت دارد که این هواپیما سابقه داشتن سانحه جدی در فرودگاه شیراز به علت باز نشدن چرخ جلو و فرود با دماغه را داشته است؟ با این وجود چرا اجازه پرواز به آن داده شده است؟

۳ـ تاکنون اصلی‌ترین علت این حادثه بدی آب و هوا و کمبود دید به خاطر وجود مه غلیظ در ارومیه عنوان شده است. مگر براساس اصول ایمنی پرواز، قبل از برخاستن هواپیما از زمین، برج مراقبت وضعیت هوایی مبدأ و مقصد را بررسی و به اطلاع خلبان نمی‌رساند؟ آیا این اقدام درباره پرواز تهران ـ ارومیه انجام شده است؟ اگر هوای ارومیه به این خرابی بوده که باعث کاهش دید خلبان می‌شده، چرا و چه کسی و به چه علت اجازه پرواز به این هواپیما را صادر کرده است؟

۴ـ حافظه و خرد جمعی که هیچ‌گاه اشتباه نمی‌کند و فراموشی نمی‌گیرد به خاطر دارد که با وجود گذشت ۱٫۵ سال از حادثه سقوط توپولف کاسپین در نزدیکی قزوین و کشته شدن ۱۶۸ نفر که دردناک‌ترین حادثه هوایی ۲ سال اخیر بوده، هنوز گزارش کامل، مستند و قانع‌کننده‌ای درباره علت این حادثه به مردم ارائه نشده است. آیا از مقامات مسوول می‌توان انتظار داشت که این سنت را این بار بشکنند و صادقانه علت حادثه پرواز تهران ـ ارومیه را بگویند و مقصران را هر که باشند، معرفی کنند هرچند این اعلام به برکناری و زیر سوال رفتن آنان منجر شود؟…. به نظر می‌رسد چشمان منتظر زیادی در انتظار دریافت پاسخ این پرسش‌ها و پرسش‌های مشابه باشند.

سید علی دوستی موسوی
گروه اقتصاد

0+


Cloob Google+

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , ,     اس ام اس
عکسهای خنده دار