خريد vpn خريد vpn براي موبایل خريد vpn براي ios خريد vpn
زمزمه هايی درباره جزئيات مرحله دوم طرح هدفمندی يارانه‌ ها
دسته بندي

ساعت طرح لاو

چراغ خواب موزیکال


==================انتخاب خوش سلیقه ها================

ساعت CK

ساعت مچی CK

ویژه افراد خوش سلیقه

یک ساعت فوق العاده شیک و جدید

که جذابیت شما را چندین برابر می کند

بیمه ارسال و گارانتی تعویض و پشتیبانی

با قیمت استثنایی تا پایان ماه اسفند : 14,000 تومان

خريد


اخبار روز » اقتصادي 123 views ۲۴ آبان, ۱۳۹۰

یارانه

یارانه

این روزها یکی از اساسی‌ترین مسائل مورد بحث تعیین تکلیف وضعیت عرضه بنزین در کشور است. در حال حاضر اگرچه بنزین با دو نرخ ۴۰۰ تومان (سهمیه‌بندی) و ۷۰۰ تومان (آزاد) عرضه می‌شود؛ اما به‌نظر می‌رسد کارگروه طرح تحول اقتصادی خواب جدیدی برای بنزین سال ۹۱ دیده است.

به گزارش پاتوق۹۸ دیلی به نقل از البرز نیوز، به اعتقاد برخی از مسئولان به‌نظر می‌رسد آذرماه امسال، دور دوم هدفمندی یارانه‌ها در کشور اجرایی شود؛ البته دراین‌میان حدس و گمان درخصوص قیمت بنزین در زمستان امسال درصورت اجرای قانون هدفمندی کاری دشوار است؛ چراکه اگر دولت براساس قانون مصوب در مجلس سالیانه ۲۰درصد قیمت بنزین را افزایش می‌داد، پیش‌بینی رقم مصوب در دور دوم هدفمندی کاری دشوار به‌نظر نمی‌رسید. اما در شرایطی که دولت به‌یک‌باره اقدام به افزایش چشمگیر قیمت بنزین کرد، این احتمال تشدید یافته که زمستان امسال قیمت بنزین آزاد تا مرز هزار تومان افزایش یابد. این احتمال چندان غیرباور نخواهد بود؛ چراکه در سال گذشته نیز در ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، یکی از گزینه‌های دولت برای افزایش قیمت هر لیتر بنزین هزار تومان بود که مورد تأیید کارشناسی برای سال اول قرار نگرفت؛ بااین‌حال احتمالی دیگر قوت گرفته که در آذر امسال شاهد تک‌نرخی‌شدن قیمت بنزین باشیم.

به گفته رئیس ستاد هدفمندی یارانه‌ها، در حال حاضر تک‌نرخی‌شدن قیمت بنزین در دست بررسی است. براین‌اساس دولت دو راه حل برای تک‌نرخی‌کردن قیمت بنزین دارد. ابتدا حذف سهمیه ماهانه بنزین که دراین‌صورت نرخ بنزین تک‌رقمی خواهد شد و رقم ۴۰۰ تومان حذف و بنزین لیتری ۷۰۰ تومان عرضه می‌شود.

روش دیگر حذف سهمیه برخی از خودروها، همچون خودروهای شخصی و حفظ سهمیه خودروهای عمومی است که البته این روش می‌تواند بازار دلالی بنزین را رونق بخشد و مشکلات اجتماعی دیگری را به همراه داشته باشد؛ بااین‌حال آنچه در حال حاضر قابل پیش‌بینی است، حذف بنزین ۴۰۰تومانی است؛ اما اینکه چگونه این کار صورت می‌گیرد و یا بنزین آزاد نیز تا مرز هزار تومان افزایش خواهد یافت، باید منتظر تصمیم کارگروه طرح تحول اقتصادی ماند.

به گزارش پاتوق ۹۸ : این در حالی است که چندی پیش نیز قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با تأکید بر اینکه سیاست بلندمدت دولت تک‌نرخی‌کردن عرضه بنزین است، از احتمال حذف سهمیه برخی از موتورسیکلت‌ها و خودروها خبر داده و گفته بود: فعلاً برنامه‌ای برای تغییر قیمت و سهمیه بنزین خودروها نداریم.

عبدالله جلالی درباره آخرین تصمیمات دولت و ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور برای اعمال تغییراتی در قیمت و سهمیه بنزین خودروها گفت: پیش‌بینی می‌شود برای آذرماه امسال تغییری در سهمیه و قیمت بنزین خودروها اعمال نشود.
قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور با تأکید بر اینکه سیاست بلندمدت دولت تک‌نرخی‌شدن عرضه بنزین است، تصریح کرد: براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون توسعه حمل‌ونقل و مدیریت سوخت باید در بلندمدت عرضه بنزین در کل کشور با یک قیمت واحد عرضه شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه عرضه تک‌نرخی و آزادسازی کامل قیمت بنزین براساس قوانین جاری کشور به دولت تکلیف شده است، اظهار کرد: آزادسازی کامل قیمت دستاوردهای متعدد اقتصادی به همراه دارد.

وی با بیان اینکه به‌حداقل‌رسیدن قاچاق بنزین یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آزادسازی قیمت این فرآورده نفتی است، بیان کرد: اما برای آنکه هزینه ارائه خدمات حمل‌ونقل متأثر از این آزادسازی نشود، این آزادسازی به‌صورت مرحله به مرحله و تدریجی انجام خواهد شد.

جلالی که در حاشیه برگزاری جشنواره کودک و انرژی با مهر گفت‌وگو می‌کرد، همچنین از احتمال حذف سهمیه بنزین برخی از خودروها و موتورسیکلت‌ها خبر داد و افزود: در حال حاضر برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای برقی‌کردن موتورسیکلت‌ها در دستور کار دولت قرار گرفته است.

قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور با اعلام اینکه برقی‌کردن موتورسیکلت‌ها و پیک‌های موتوری ضروری به‌نظر می‌رسد، تأکید کرد: برای گرایش مردم به استفاده از موتورسیکلت‌های برقی حذف و کاهش سهمیه بنزین موتورسیکلت‌ها لازم است.

این در حالی است که براساس آمارهای موجود در ماه گذشته به‌طور میانگین روزانه ۵۷میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که از این میزان ۵/۴۴میلیون لیتر آن از تولید داخل تأمین شده. در شرایطی که مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی تأکید دارد که مابقی این میزان از طریق ذخایر استراتژیک کشور تأمین می‌شود؛ بنابراین در ماه گذشته با احتساب مصرف ۵/۱۲میلیون لیتر در هر روز ۳۷۵میلیون لیتر از ذخایر استراتژیک کشور برداشت شده است.

مسئولان نفتی نیز تأکید دارند از ابتدای امسال بنزین وارد کشور نشده که درصورت درستی اظهارات آنان، امسال در خوشبینانه‌ترین حالت و میانگین مصرف ۶۰میلیون لیتر در هر روز هفت ماه گذشته، ۳میلیاردو۳۴۸میلیون لیتر بنزین از ذخایر استراتژیک برداشت شده است.

0+


Cloob Google+

برچسب ها : , , , ,     اس ام اس
عکسهای خنده دار